Napisz do nas:   biuro@testdna.pl

  665 761 161

Zakrzepica żył głębokich – sprawdź czy masz do niej predyspozycje

Zakrzepica żył głębokich to problem, którego powstanie warunkują różne czynniki. Dobrze byłoby zapoznać się z najczęstszymi przyczynami tego schorzenia, a także dowiedzieć się, jakie badania można wykonać w jego kierunku. Przydatna będzie również wiedza na temat objawów zakrzepicy, bo mogą one pozwolić na wczesne zdiagnozowanie problemu.

Zakrzepica żył głębokich – czym jest spowodowana ?
Zakrzepica żył głębokich – jakie zrobić badania w kierunku zakrzepicy ?
Zakrzepica żył głębokich – jakie są objawy zakrzepicy ?
Zakrzepica żył głębokich – jaki koszt badania na zakrzepicę ?

Zakrzepica żył głębokich – czym jest spowodowana ?

Jedną z głównych przyczyn zakrzepicy żył głębokich jest długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej bądź leżącej. Może to dotyczyć osób podróżujących samolotem, a także osób, które doświadczyły różnego rodzaju urazów kończyn. Zakrzepica żył głębokich może pojawić się także u osób, które mają wrodzoną skłonność do powstawania zakrzepów. Zwiększone ryzyko zakrzepicy występuje także u pań spodziewających się narodzin potomstwa.

Zakrzepica żył głębokich – jakie zrobić badania w kierunku zakrzepicy ?

Badania w kierunku zakrzepicy warto wykonać w szczególności wtedy, gdy dostrzeżemy niepokojące objawy mogące świadczyć o rozwoju tego problemu. Bardzo pomocne może być oznaczenie poziomu D-dimerów we krwi. Warto byłoby też poddać się badaniu, jakim jest Doppler żył głębokich. Należałoby też rozważyć wykonanie badania na trombofilię wrodzoną, która znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepicy żył głębokich.

Zakrzepica żył głębokich – jakie są objawy zakrzepicy ?

Zakrzepica żył głębokich może, ale nie musi powodować objawów. Niekiedy bowiem schorzenie przebiega bezobjawowo. Co do zasady jednak, o rozwoju zakrzepicy mogą świadczyć ból oraz opuchlizna kończyny, a także jej zaczerwienienie. Sygnałem alarmowym jest także ucisk oraz bolesność w klatce piersiowej, co może być oznaką zatorowości płucnej.

Zakrzepica żył głębokich – jaki koszt badania na zakrzepicę ?

Jak zaznaczono wyżej, dobrym pomysłem będzie sprawdzenie tego, czy nie cierpimy na trombofilię wrodzoną. Możemy to zrobić wykonując test genetyczny, polegający na zbadaniu próbki pobranej z wnętrza policzka. Koszt takiego testu waha się w granicach od 300 do 500 złotych. Cena może zależeć od laboratorium, w którym wykonuje się test, a także od tego, czy wynik będzie konsultowany z genetykiem.