Napisz do nas:   biuro@testdna.pl

  665 761 161

Zakrzepica – kilka informacji

Zakrzepicę zaliczamy do chorób, których objawy pojawiają się w późniejszym stadium zaawansowania. Skutki nieleczonej choroby mogą być poważne, dlatego warto obserwować własny stan zdrowotny oraz wykonywać podstawowe badania profilaktyczne. 

Co to jest zakrzepica?
Kiedy najczęściej pojawia się zakrzepica?
Czy można chodzić przy zakrzepicy?
Czy zakrzepica mija sama?

Co to jest zakrzepica?

Czym jest zakrzepica? Zakrzepica to schorzenie polegające na powstawaniu zatorów żylnych, które prowadzą do ograniczenia, bądź całkowitego zablokowania światła żyły. Najczęściej dotyka żył znajdujących się w podudziu. Rzadziej spotykaną formą są zakrzepy miednicy, uda, żył wrotnych, czy wątrobowych. Zablokowanie prawidłowego przepływu krwi, może prowadzić do negatywnych objawów chorobowych.

Kiedy najczęściej pojawia się zakrzepica?

Zakrzepica najczęściej jest spowodowana jednym z trzech przyczyn. Pierwszą są zachodzące zmiany w składzie krwi. W momencie pojawienia się nadpłytkowości, ryzyko zachorowania ulega zwiększeniu. Do innych czynników zaliczamy ucisk na naczynia krwionośne oraz uszkodzenie naczyń w wyniku różnych czynników zewnętrznych. Do osób o zwiększonym ryzyku należą kobiety stosujące tabletki antykoncepcyjne, które posiadają dodatkowe czynniki mogące doprowadzić do zatorów jak na przykład palenie papierosów.

Czy można chodzić przy zakrzepicy?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Dla osób posiadających zakrzepicę tętniczą dodatkowy ruch może być zagrożeniem życia. Jednakże w trakcie przebiegu zakrzepicy żylnej ruch jest wręcz wskazany. Pozycja siedząca z podniesioną nogą pomaga w zmniejszeniu obrzęku, jednakże doprowadza do powiększenia problemu chorobowego. Warto pamiętać, iż wysiłek fizyczny powinien być umiarkowany i odpowiednio dobrany według zaleceń lekarza.

Czy zakrzepica mija sama?

W większości przypadków zakrzepicę należy leczyć według zaleceń lekarza prowadzącego. Mogą zostać zalecone leki przeciwkrzepliwe bądź trombolityczne. W cięższych przypadkach koniecznością może okazać się leczenie operacyjne. Warto pamiętać, iż w niewielkich zmianach zakrzepowych w obrębie żył głębokich, problem może zniknąć samoistnie, po zdiagnozowaniu przyczyny oraz prawidłowym ograniczaniu czynników zwiększających ryzyko.