Napisz do nas:   biuro@testdna.pl

  665 761 161

W jaki sposób potwierdzić trombofilię?

Trombofilia wrodzona to zapisana w genach skłonność do powstawania zakrzepów w żyłach i tętnicach. Jest poważnym problemem zdrowotnym dotykającym dużą ilość osób rocznie. Może przyczyniać się nie tylko do powstawania niebezpiecznej dla życia zakrzepicy, ale również do problemów z poczęciem dziecka i utrzymaniem ciąży.

Ile kosztuje badanie na trombofilię?
Jak się nazywa badanie na trombofilie?
Kiedy badanie na trombofilie?
Czy badanie na trombofilie jest refundowane?

Ile kosztuje badanie na trombofilię?

Test na trombofilię wrodzoną jest bardzo prostym badaniem, pozwalającym zweryfikować, czy nasz organizm ma predyspozycje do tworzenia się zakrzepów. Trombofilię wrodzoną warunkują niektóre mutacje występujące w określonych genach. Zmiany te można zidentyfikować poprzez przeprowadzenie testów genetycznych. Cena takiego testu genetycznego to koszt około 350-00 złotych w zależności od laboratorium oraz od liczby sprawdzanych genów.

Jak się nazywa badanie na trombofilie?

Badanie na trombofilię obejmuje analizę kilku różnych mutacji w genach. Mutacja czynnika V Leiden zwiększa ryzyko nie tylko zakrzepicy, ale również udaru mózgu i zawału serca. Mutacja genu protrombiny 20210 prowadzi do wzrostu krzepliwości krwi i zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepów, bardzo często jest przyczyną poronień w I trymestrze ciąży. Oprócz tego do zwiększenia ryzyka zakrzepicy przyczyniają się również mutacje czynnika V R2 oraz zmiany w genie MTHFR.

Kiedy badanie na trombofilię?

Badanie na trombofilię zalecane jest przede wszystkim osobom obciążonym wywiadem rodzinnym w kierunku trombofilii oraz osobom, u których wystąpiły epizody zakrzepowe w przeszłości. Jest to również badanie zalecane kobietom, które poroniły lub urodziły martwe dziecko, gdyż mogło to być spowodowane właśnie trombofilią. Osoby stosujące hormonalną antykoncepcję lub hormonalną terapię zastępczą również powinny przebadać się w kierunku trombofilii, gdyż w przypadku występowania predyspozycji genetycznych w tym kierunku stosowanie hormonów może przyczynić się do pojawienia się zakrzepicy.

Czy badanie na trombofilie jest refundowane?

Wykonanie badań genetycznych w kierunku trombofilii jest refundowane w ramach NFZ, o ile zostaną one zlecone przez lekarza genetyka współpracującego z poradnią, która ma kontrakt z NFZ.