Napisz do nas:   biuro@testdna.pl

  665 761 161

Trombofilia badanie – kiedy warto je wykonać?

Trombofilia jest to choroba określana, jako nadkrzepliwość. Schorzenie to może być uwarunkowane zarówno genetycznie, ale również może być nabyte. Nieleczona trombofilia będzie prowadzić nie tylko do zakrzepicy żylnej, ale także do choroby zakrzepowo – zatorowej. Ważną informacją jest też to, że na początku choroba ta może przebiegać całkowicie bezobjawowo. Warto w związku z tym wykonać trombofilia badanie. 

Trombofilia badanie – jakie są pierwsze objawy trombofilii ?
Trombofilia badanie – jaki koszt badania na trombofilię ?
Trombofilia badanie – co powoduje trombofilię ?
Trombofilia badanie – jak wygląda leczenie trombofilii ?

Trombofilia badanie – jakie są pierwsze objawy trombofilii?

W większości przypadków trombofilia objawia się najczęściej zakrzepicą żył głębokich, która występuje w kończynach dolnych, a to z kolei prowadzi do zatorowości płucnej. Pozostałymi objawami mogą być też takie problemy ze zdrowiem, jak: powstanie zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych, a także powstanie zakrzepicy, która będzie się charakteryzowała nietypową lokalizacją (w związku z tym można ona wystąpić na przykład w żyłach krezkowych, bądź też w żyłach zatok mózgu). W związku z tym, jeżeli zostaną u nas potwierdzone powyższe obawy powinniśmy jak najszybciej wykonać trombofilia badanie.

Trombofilia badanie – jaki koszt badania na trombofilię?

Trombofilia badanie z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem, gdyż świadomość ludzi na temat tego schorzenia znacząco wzrasta. Jeżeli chodzi o koszt badania na trombofilię to pakiet standardowy wynosi około 370 złotych. Ważną informacją jest także to, że badanie takie przeprowadza się wyłącznie raz w życiu.

Trombofilia badanie – co powoduje trombofilię?

Jedną z najczęściej pojawiających się przyczyn występowania u ludzi wrodzonej trombofilii (dziedzicznej choroby zakrzepowo-zatorowej) jest przede wszystkim mutacja genu, który odnosi się do czynnika V krzepnięcia. W skrócie mówiąc, chodzi tutaj o obecność czynnika V Leiden. Jeżeli chodzi o częstość występowania takiej mutacji w populacji polskiej, to szacuje się taki wskaźnik na około 5 procent. .

Z kolei do innych przyczyn występowania trombofilii można zaliczyć między innymi mutację genu protrombiny 20210A, jak również występowanie niedobóru jednego z trzech białek, które odpowiadają za zapobieganie krzepnięcia, a zaliczyć do nich można: białka C, jak również białka S oraz antytrombiny III.

Trombofilia badanie – jak wygląda leczenie trombofilii?

W przypadku wystąpienia nadkrzepliwości osobie chorej przepisuje się leki, które mają za zadanie rozrzedzić krew, ale także w odpowiedni sposób zmniejszyć skłonność krwi do krzepnięcia. Do jednych z dwóch najczęściej stosowanych leków w takim przypadku można zaliczyć: heparynę oraz acenokumarol.