Napisz do nas:   biuro@testdna.pl

  665 761 161

Przyczyny zakrzepicy

Zakrzepica może rozwijać się stopniowo i po cichu, nie objawiając się jakimikolwiek symptomami, które mogłyby wzbudzić niepokój. Należy wiedzieć czym jest zakrzepica, iż jej skutki mogą wywołać poważne dalsze problemy zdrowotne. Niezwykle ważne jest, aby wiedzieć na co należy zwrócić szczególną uwagę, a następnie udać się do specjalisty i wykonać wszelkie niezbędne badania na zakrzepicę.

Co to jest za choroba zakrzepica?
Co jest przyczyną zakrzepicy żył głębokich?
Jakie są objawy zakrzepicy?
Czy przyczyną zakrzepicy jest styl życia ubogi w ruch?

Co to jest za choroba zakrzepica?

Zakrzepica to żylna choroba zakrzepowo-zatorowa. Najczęściej dotyczy na podudzia. W tym schorzeniu powstaje zator żylny, który albo ogranicza, albo całkowicie blokuje światło żyły. Ze względu na zakrzep nie jest możliwy prawidłowy przepływ krwi w żyle. Ta choroba poprzedza żylną chorobę zakrzepowo-zatorową.

Co jest przyczyną zakrzepicy żył głębokich?

Przyczyny zakrzepicy żył głębokich mogą zostać wywołane poprzez różne zaburzenia zachodzące w ludzkim organizmie. Mogą one być skutkiem takich czynników jak:

  • miażdżyca,
  • zmiany żylakowe,
  • stan zapalny żył,
  • nadmierna krzepliwość krwi…

Jakie są objawy zakrzepicy?

Objawy zakrzepicy są różne. Można jednakże wskazać przede wszystkim: obrzęk, uczucie ciężkości nóg albo skurcze mięśni. Warto zwrócić uwagę na tzw. chromanie żylne. To inaczej dyskomfort, który odczuwa się tuż po dłuższym chodzeniu czy też staniu. Ten dyskomfort niestety nie ustępuje nawet po zaprzestaniu wymienionych czynności. Kolejnym objawem choroby żylnej jest gorączka. Zadyszka może być też cichym objawem zakrzepicy i może wskazywać na zatorowość płucną. Zaburzenia widzenia i mówienia mogą także świadczyć o zakrzepicy. Rozmazany obraz to jeden ze skutków zaburzenia przepływu krwi.

Czy przyczyną zakrzepicy jest styl życia ubogi w ruch?

Przyczyny zakrzepicy mogą być różnorodne. Każdy przypadek jest inny. Okazuje się, że styl ubogi w ruch może być również przyczyną tej choroby żylnej. Zaleca się przestrzeganie zdrowego stylu życia, zachowanie abstynencji tytoniowej i przede wszystkim dużo ruchu, dlatego że to może w znacznym stopniu uchronić pacjenta przed ewentualną zakrzepicą.