Profilaktyka zakrzepicy
Zakrzepica jest niebezpieczną chorobą, która w wielu przypadkach rozwija się bezobjawowo. Często jest ona wykrywana zbyt późno. Jeśli chcemy uniknąć powikłań, to musimy zatroszczyć się o odpowiednią profilaktykę zakrzepicy. Jest to szczególnie istotne, jeśli znajdujemy się w jednej z grup ryzyka.
Spis treści:
- Genetyczne predyspozycje do zakrzepicy
- Profilaktyka zakrzepicy w ciąży
- Profilaktyka zakrzepicy po epizodzie zakrzepowym
- Badania w profilaktyce zakrzepicy
Spis treści
Genetyczne predyspozycje do zakrzepicy
W profilaktyce zakrzepicy najważniejsze jest sprawdzenie, czy nie mamy genetycznej skłonności do tworzenia się zakrzepów, czyli trombofilii wrodzonej. Znacznie zwiększa ona ryzyko wystąpienia choroby. Jest to szczególnie niebezpieczne dla kobiet ciężarnych oraz osób, które przeszły epizod zakrzepowy.
Profilaktyka zakrzepicy w ciąży
W organizmie kobiety ciężarnej dochodzi do wielu zmian hormonalnych, a jej macica uciska na żyły biodrowe. Te dwa czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia zakrzepicy. Jest ono jeszcze większe, jeśli ciężarna ma genetyczną skłonność do tworzenia się zakrzepów, czyli trombofilię wrodzoną, która może spowodować także zahamowanie wzrostu dziecka, poronienie oraz martwe urodzenie. Problemy z poczęciem dziecka również mogą być nią spowodowane.
Profilaktyka zakrzepicy po epizodzie zakrzepowym
Jeśli u pacjenta doszło do epizodu zakrzepowego, to istnieje prawdopodobieństwo, że stanie się to kolejny raz. Nawracające incydenty zakrzepowe mogą być spowodowane trombofilią wrodzoną. Tacy pacjenci powinni więc zatroszczyć się o profilaktykę zakrzepicy. Pomyśleć o niej powinni również pacjenci, w których bliskiej rodzinie pojawiły się incydenty zakrzepowe.
Badania w profilaktyce zakrzepicy
W profilaktyce zakrzepicy przede wszystkim należy wykonać badanie genetyczne na trombofilię wrodzoną. Analizie poddawane jest w nim 6 mutacji w 5 genach, które mogą przyczyniać się do trombofilii. Próbką do badania jest wymaz z policzka, który można pobrać samodzielnie w domu.
Oprócz badania należy się zatroszczyć także o kilka innych czynników:
- Odpowiednie nawodnienie organizmu – picie zbyt małej ilości wody sprzyja gęstnieniu krwi, co może przyczyniać się do powstawania zakrzepów
- Unikanie używek – palenia papierosów oraz picia alkoholu i napojów z kofeiną
- Uprawianie regularnej aktywności fizycznej – poprawia ona krążenie krwi
- Dbanie o zbilansowaną dietę pozbawioną słodyczy i fast-foodów
- Nieprzebywanie zbyt długo w pozycji siedzącej – jeśli nie mamy innego wyjścia, to dobrze jest co jakiś czas wstać, aby rozprostować nogi oraz nie zakładać nogi na nogę podczas siedzenia. W takich sytuacjach można również założyć profilaktyczne pończochy lub podkolanówki uciskowe.