Profilaktyka przeciwzakrzepowa – kiedy warto ją stosować?
Powstawanie zakrzepów może prowadzić do wielu poważnych konsekwencji zdrowotnych. Jednym z możliwych powikłań jest zator płucny. Ryzyko jego wystąpienia zmniejsza się u osób, które stosują profilaktykę przeciwzakrzepową. Jest ona szczególnie istotna u kobiet w ciąży i pacjentów po operacji.
Spis treści:
- Profilaktyka przeciwzakrzepowa w ciąży
- Profilaktyka przeciwzakrzepowa po operacji
- Jak uchronić się przed zakrzepicą?
Spis treści
Profilaktyka przeciwzakrzepowa w ciąży
Ciąża to piękny czas, w którym w organizmie kobiety wiele się zmienia. Niestety wiąże się ona także z większym ryzykiem pojawienia się zakrzepów. Jest ono około 5 razy wyższe niż u kobiet, które nie spodziewają się dziecka. Wpływają na to zmiany hormonalne oraz większy rozmiar macicy, która napiera na żyły biodrowe.
Profilaktyka przeciwzakrzepowa jest kluczowa w okresie ciąży dla kobiet, które przeszły epizod zakrzepowy lub mają trombofilię wrodzoną. Aby uniknąć zakrzepów, mogą one stosować następujące działania:
- regularnie wykonywać badania na zakrzepicę np. badanie poziomu d-dimerów,
- przyjmować zastrzyki przeciwzakrzepowe,
- stosować pończochy lub podkolanówki uciskowe.
Wszystkie ciężarne w ramach profilaktyki zakrzepicy powinny również unikać zbyt długiego przebywania w pozycji siedzącej oraz dbać o zbilansowaną dietę, nawodnienie organizmu i aktywność fizyczną. Przyszłe mamy powinny także znaleźć czas na odpoczynek w pozycji leżącej z nogami uniesionymi do góry.
Kobiety w ciąży, które nie są w grupie ryzyka w ramach profilaktyki zakrzepicy, powinny również wykonać badanie na trombofilię wrodzoną.
Profilaktyka przeciwzakrzepowa po operacji
Profilaktyka przeciwzakrzepowa jest także bardzo ważna po operacji. Ryzyko pojawienia się zakrzepów znacznie wzrasta, gdy pacjent jest unieruchomiony. Bardzo ważne jest więc, aby pacjent szybko zaczął wracać do poruszania się.
Pacjenci po operacji powinni stosować również podkolanówki uciskowe. Lekarze często zalecają im także zastrzyki przeciwzakrzepowe lub doustne leki przeciwkrzepliwe. Po operacji warto również wykonywać badania na zakrzepicę.
Jak uchronić się przed zakrzepicą?
Profilaktyka przeciwzakrzepowa nie jest stworzona jedynie dla osób, które znajdują się w grupie ryzyka. Powinien zatroszczyć się o nią każdy z nas. W celu uchronienia się przed zakrzepami powinniśmy:
- Utrzymywać prawidłową masę ciała
- Dbać o odpowiednią ilość aktywności fizycznej
- Stosować zbilansowaną dietę
- Unikać zbyt długiego siedzenia – podczas pracy siedzącej warto zrobić sobie przerwę, aby wstać i zrobić kilka kroków
- Robić przerwy podczas długich podróży
- Dbać o nawodnienie organizmu
- Unikać używek