Napisz do nas:   biuro@testdna.pl

  665 761 161

Jakie badania na zakrzepicę wykonać?

Zakrzepica to stan chorobowy, w którym powstają skrzepliny w świetle naczynia krwionośnego i częściowego, które prowadzą do jego całkowitego zatkania. Mogą tworzyć się w dowolnym naczyniu krwionośnym z wielu przyczyn, w tym również genetycznych.

Jakie są rodzaje badań na zakrzepicę?
Jakie badania na zakrzepicę wybrać?
Jaki jest koszt badań na zakrzepicę?
Gdzie najlepiej wykonać badania na zakrzepicę?

Jakie są rodzaje badań na zakrzepicę?

Istnieje co najmniej kilka rodzajów badań na zakrzepicę. Jednym z nich są badanie genetyczne, które obejmują analizę mutacji czynnika V Leiden, VR2 i PAI-1, genu protrombiny, a także dwóch odmian genu MTHFR. Warto także sprawdzić parametry krzepnięcia: liczbę płytek krwi, czasy krzepnięcia i poziom fibrynogenu. Kluczowym badaniem diagnostycznym jest tzw. USG dopplerowskie pozwalające sprawdzić przepływ krwi w żyłach i tętnicach. W niektórych przypadkach wykonywany jest również rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa.

Jakie badania na zakrzepicę wybrać?

Aby stwierdzić występowanie choroby, konieczne są badania na zakrzepicę. O sposobie diagnozy i badaniach diagnostycznych zawsze decyduje lekarz. W pierwszej kolejności zawsze przeprowadza z pacjentem wywiad i ocenia wygląd jego żył, a także zleca badania krwi sprawdzające wartość kluczowych parametrów (np. poziomu fibrynogenu). Wybór badań uzależniony jest od stopnia zaawansowania problemu, dolegliwości zgłaszanych przez pacjenta, a także wyników pierwszych badań i konieczności przeprowadzenia dalszej diagnostyki.

Jaki jest koszt badań na zakrzepicę?

Koszt badań na zakrzepicę może być wysoki, choć zależy między innymi od konkretnego laboratorium czy wielkości miasta. W związku z tym koszt badania może się wahać od 300 do nawet 600 zł. Niektóre laboratoria mogą oferować kompleksowe pakiety, które uwzględniają podstawowe badania na zakrzepicę, a także badanie predyspozycji do zakrzepicy.

Gdzie najlepiej wykonać badania na zakrzepicę?

Badania na zakrzepicę z krwi można wykonać w laboratorium, podobnie jak badania genetyczne. Natomiast specjalistyczne badania z wykorzystaniem odpowiednich urządzeń należy przeprowadzić w odpowiedniej przychodni.