Napisz do nas:   biuro@testdna.pl

  665 761 161

Badanie na trombofilię – dlaczego warto je wykonać?

Trombofilia to schorzenie o podłożu genetycznym, które prowadzi do powstawania zakrzepów w naszych naczyniach krwionośnych. Świadomość, że nasz organizm ma skłonności do wytwarzania skrzepów może być niezwykle istotna, szczególnie w przypadku przyjmowania niektórych leków. Badanie na trombofilię jest testem genetycznym, które pozwoli lekarzowi na zdiagnozowanie tej choroby. Jakie są zalety wykonania testu, jakim jest badanie na trombofilię? Czy trombofilia ma związek z zakrzepicą? Odpowiedź na te, a także na wiele innych pytań znajdziesz w poniższym artykule.

Jaki jest związek badania na trombofilię z zakrzepicą?
Co da wykonanie badania na trombofilię?
Jakie są zalety wykonania badanie na trombofilię?

Jaki jest związek badania na trombofilię z zakrzepicą?

Zakrzepica to choroba polegająca na wytwarzaniu się w naszych naczyniach krwionośnych skrzepów, powodujących zamykanie się naczyń krwionośnych. Jednym z czynników ryzyka wystąpienia u człowieka choroby, jaką jest zakrzepica, jest właśnie trombofilia. Ponieważ w czasie ciąży wzrasta ryzyko wystąpienia epizodów zakrzepowych (m.in. ze względu na zmiany hormonalne zachodzące w organizmie oraz zmiany fizyczne powodujące ucisk żył i tętnic kobiety), warto wykonać badanie na trombofilię przed lub już w trakcie ciąży.

Co da wykonanie badania na trombofilię?

Badanie na trombofilię pozwoli lekarzowi ustalić, czy Twój organizm ma predyspozycje do tworzenia skrzepów w naczyniach krwionośnych. Wiedza ta może okazać się przydatna w wielu sytuacjach zdrowotnych. Wykonanie testu, jakim jest badanie na trombofilię szczególnie zalecane jest kobietom planującym powiększenie rodziny oraz tym, które są już w ciąży. Wynik badania pozwoli specjaliście na stwierdzenie występowania trombofilii oraz na wprowadzenie ewentualnego leczenia np. w kierunku zakrzepicy.

Jakie są zalety wykonania badanie na trombofilię?

Badanie na trombofilię to jedno z badań, które warto wykonać przed powiększeniem rodziny oraz już w trakcie ciąży. Wynik badania z pewnością przyda się w przyszłości, a także pozwoli na przypuszczenie, czy dziecko może także odziedziczyć chorobę po rodzicach. Badanie na trombofilię i jego wyniki pozwolą Ci zadbać o zdrowie swoje, jak i Twojego dziecka już od pierwszych chwil jego życia.