Badanie genetyczne na zakrzepicę – informacje
Zakrzepica jest chorobą żylną zazwyczaj dotyczy żył podudzia. Przyjmuje się jednak, że przyczyną która najczęściej prowadzi do zakrzepicy to pochodna dłuższego unieruchomienia nóg lub stosowania doustnie leków antykoncepcyjnych przez osoby o dodatkowych czynnikach ryzyka. Zdarza się, że zakrzepica wynika z trombofilii wrodzonej, czyli genetycznej skłonności organizmu do tworzenia się zakrzepów w żyłach.
Badanie genetyczne na zakrzepicę – jak wygląda diagnostyka zakrzepicy ?
Ile zapłacimy za badanie genetyczne na zakrzepicę ?
Badanie genetyczne na zakrzepicę – kiedy wyniki?
Badanie genetyczne na zakrzepicę – dlaczego warto zrobić badanie ?
Spis treści
Badanie genetyczne na zakrzepicę – jak wygląda diagnostyka zakrzepicy ?
Prawdopodobieństwo, że zakrzepica może i u nas wystąpić wzrasta jeżeli występuje mutacja odpowiedzialna za dziedziczną skłonność do tworzenia się zakrzepów w obrębie żył i tętnic. Taką mutację możemy obecnie wykryć przy pomocy bardzo prostego badania DNA.
Badanie genetyczne na zakrzepicę – jak można wykonać?
Badanie genetyczne na zakrzepicę polega na pobraniu próbki wymazu z wewnętrznej części policzka, co ciekawe jest to bardzo proste. Dzięki temu badanie możemy niejako przeprowadzić w warunkach domowych otrzymując do własnych drzwi zestaw wysłany z laboratorium. Mając wyniki możemy zdiagnozować trombofilię wrodzoną i wprowadzić odpowiednie leczenie, dzięki któremu możliwe jest zapobiegnięcie choroby lub ograniczymy i zahamujemy jej rozwój.
Badania na zakrzepicę – jakie warto wziąć pod uwagę?
Badanie pod kątem zakrzepicy to nie tylko badanie DNA. Gdy zostały już stwierdzone pierwsze objawy choroby u pacjenta i mamy już pozytywne wyniki badań, to wtedy testujemy pacjentów wykorzystując w tym celu diagnostykę obrazową, czyli np. rezonans magnetyczny, USG lub tomografię komputerową. USG pomaga w sprawdzeniu przepływu krwi przez istniejący zakrzep w żyle.
Inną metodą jest flebografia kontrastowa. W tej metodzie do żyły pacjenta, za pomocą strzykawki, aplikuje się środek cieniujący, który widoczny jest podczas zdjęcia rentgenowskiego. Wstrzyknięty środek cieniujący sprawia, że żyły widocznie są bardzo dobrze, jak również zmiany w nich występujące. Lekarz wykonujący badanie może łatwo określić ich drożność.
Ile zapłacimy za badanie genetyczne na zakrzepicę ?
Koszty jakie poniesiemy za wykonanie testów pod kątem zakrzepicy są zróżnicowane, zależą od regionu i ilości wykonywania badań pobocznych. Uśredniając, koszt badania wynosi mniej więcej 300 złotych. Cena różni się od pakietu. Samo, pojedyncze badanie może okazać się dużo droższe. Jednak wybierając pakiet badań, to badanie pojedyncze wyjdzie relatywnie mniej.
Badanie genetyczne na zakrzepicę – kiedy wyniki?
W czasie gdy wykonujemy badania na zakrzepicę warto zrobić również badania poboczne. Wykonanie dodatkowych badań powinny rozważyć te osoby, zwłaszcza u których w rodzinie wystąpiły już przypadki zakrzepicy. Badania te niezależenie od ich zakresu sa już dostępne internetowo w przeciągu 5-7 dni roboczych.
Badanie genetyczne na zakrzepicę – dlaczego warto zrobić badanie ?
Badanie genetyczne jakim jest zakrzepica pozwala nam określić czy mamy do czynienia z tą zdradliwą chorobą. Powinny je wykonać wszystkie te osoby, które miały już styczność z jakimikolwiek zakrzepami lub zatorami, zwłaszcza, jeżeli wystąpiły one przed 50. rokiem życia.
Inną grupą podatną na zakrzepicę są kobiety, które przyjmują antykoncepcje hormonalną, lub w swej przeszłości doświadczyły poronień lub martwych urodzeń.
Wszystkie te osoby, oraz te które prowadzą niezdrowy tryb życia, a zwłaszcza palą papierosy powinny pomyśleć o zrobieniu odpowiednich badań, po to, aby wykluczyć, lub zdiagnozować i wyleczyć tą ciężką chorobę w możliwe wczesnym stadium.