Jakie badania na zakrzepicę są skuteczne?
Jakie badania na zakrzepicę wykonać, by zapewnić sobie wiarygodny wynik? Z pewnością każde badanie jest skuteczne, jednak poszczególne analizy różnią się zakresem. Zakrzepica często jest wywoływana przez trombofilię wrodzoną, a więc dobrym wyborem są badania genetyczne.
Jakie badania na zakrzepicę są najskuteczeniejsze ?
Jakie badania na zakrzepicę – jakie są przyczyny powstawania zakrzepicy ?
Jakie badania na zakrzepice – ile kosztuje diagnostyka w kierunku zakrzepicy ?
Jakie badania na zakrzepicę – jakie są długoterminowe konsekwencje zakrzepicy ?
Spis treści
Jakie badania na zakrzepicę są najskuteczniejsze ?
Jakie badania na zakrzepicę warto wybrać? Jeśli zakrzepica jest wywołana przez trombofilię wrodzoną to wówczas jedyną pewną metodą na uzyskanie wiarygodnego wyniku są badania genetyczne wykrywające mutacje charakterystyczne dla tego schorzenia. Warto zdecydować się również na USG metodą Dopplera, podczas którego można ocenić przepływ krwi oraz budowę naczyń krwionośnych. Podczas badania lekarz może zauważyć objawy zakrzepicy.
Jakie badania na zakrzepicę – jakie są przyczyny powstawania zakrzepicy ?
Wiele przypadków zakrzepicy jest uwarunkowanych genetycznie. Jeśli w rodzinie pacjenta występowały epizody choroby zakrzepowo – zatorowej to istnieje duża szansa, że skłonność odziedziczą kolejne pokolenia. Do zakrzepicy przyczynia się siedzący tryb życia cukrzyca, palenie papierosów czy przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej doustnej. Czynnikiem zwiększającym ryzyko powstawania zakrzepów jest również ciąża.
Jakie badania na zakrzepice – ile kosztuje diagnostyka w kierunku zakrzepicy ?
Jakie badania na zakrzepicę wykonać w dobrej cenie? Badania genetyczne w kierunku zakrzepicy kosztują od 200 do 450 złotych – cena zależy od zakresu badania, więcej należy zapłacić za testy panelowe. W przypadku wyboru USG Doppler koszt takiego badania to 250-300 złotych. Ciężko jest jednoznacznie określić koszty, ponieważ ostatecznie cenę badania ustalają laboratoria.
Jakie badania na zakrzepicę – jakie są długoterminowe konsekwencje zakrzepicy ?
Zakrzepicy nie powinno się lekceważyć, nawet jeśli objawy schorzenia wcale nie są dla pacjenta uciążliwe. Z czasem może się to zmienić – objawy mają tendencję do nasilania się wraz z wiekiem. Szczególnie niebezpiecznym powikłaniem jest zator płucny, do którego dochodzi, gdy skrzep w żyle odrywa się i wędruje do tętnicy płucnej. Taka sytuacja stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia chorego.