Skąd bierze się zakrzepica w ciąży?
Okres ciąży i połogu wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zakrzepicy, nawet jeśli ciężarna wcześniej nie cierpiała na epizody choroby zakrzepowo – zatorowej. Zakrzepica w ciąży wynika z wyższej krzepliwości krwi, a także zmniejszenia prędkości przepływu krwi przez naczynia krwionośne. Tego stanu z pewnością nie można lekceważyć, a pacjentka wymaga opieki specjalisty.
Jakie są czynniki ryzyka zakrzepicy w ciąży ?
Jakie są objawy zakrzepicy w ciąży których nie można zignorować ?
Jak zmniejszyć ryzyko zakrzepicy w ciąży ?
Zakrzepica w ciąży – jakie są metody badania w kierunku zakrzepicy ?
Spis treści
Jakie są czynniki ryzyka zakrzepicy w ciąży ?
Najbardziej narażone na zakrzepice są kobiety, które jeszcze przed ciążą miały epizody choroby zakrzepowo – zatorowej, a także panie obciążone genetycznie trombofilią wrodzoną. Zakrzepica w ciąży częściej pojawia się u kobiet otyłych, które przed ciążą paliły papierosy lub przez dłuższy czas stosowały antykoncepcję hormonalną doustną. Zwiększone ryzyko zakrzepicy w ciąży pojawia się również po zapłodnieniu metodą in vitro.
Jakie są objawy zakrzepicy w ciąży których nie można zignorować ?
Zakrzepica w ciąży może przebiegać bezobjawowo. Najczęściej jednak ciężarne skarżą się na bolesność oraz obrzęk kończyn, a także ich miejscowe zaczerwienienie. U chorych mogą pojawiać się żylaki – szczególnie niebezpieczne są objawy zatorowości płucnej, takie jak duszność, ból w klatce piersiowej, kaszel.
Jak zmniejszyć ryzyko zakrzepicy w ciąży ?
Ciężarna jest narażona na rozwój zakrzepicy, jednak choroby można uniknąć. Najważniejsza jest regularna aktywność fizyczna – wystarczą codzienne spacery czy wizyta na basenie. Dieta ciężarnej powinna być uboga w sól, zaleca się także odpoczynek w nogami lekko uniesionymi w górę. Przyszła mama powinna unikać długich podróży samochodem czy samolotem.
Zakrzepica w ciąży – jakie są metody badania w kierunku zakrzepicy ?
W ciąży stan żył oraz ich przepływ można zbadać poprzez USG Doppler. Jest to bezpieczne i popularne badanie żył głębokich. Warto, by ciężarna zdecydowała się na badania genetyczne, podczas których można ocenić ryzyko wystąpienia zakrzepicy. Badania genetyczne wykrywają mutacje, które powodują np. trombofilię wrodzoną – w ten sposób ciężarna może poznać swoje obciążenia jeszcze przed pojawieniem się objawów.