Zator w nodze objawy – jak go rozpoznać?
Zator w nodze objawy nie zawsze sugerują chorobę zakrzepową i często są lekceważone. Zakrzepica żył głębokich jest poważnym schorzeniem i nawet jeśli powstaje w kończynie to oderwany zakrzep może przedostać się do tętnicy płucnej. Jest to wówczas stan, który jest zagrożeniem nie tylko dla zdrowia, ale również dla życia.
Zator w nodze objawy – jakie objawy towarzyszą ?
Zator w nodze objawy – jakie sa przyczyny zatoru w nodze ?
Zator w nodze objawy – jakie są skutki braku leczenia ?
Zator w nodze objawy – jakie badania mogą być przydatne w diagnostyce zakrzepicy?
Spis treści
Zator w nodze objawy – jakie objawy towarzyszą ?
Zator w nodze objawy to najczęściej miejscowa bolesność i obrzęk kończyny, a także zwiększona widoczność żył. Skóra może być napięta i zaczerwieniona, a objawom może towarzyszyć ogólne osłabienie czy stan podgorączkowy. Choroba zakrzepowo – zatorowa zwiększa również ryzyko powstawania żylaków.
Zator w nodze objawy – jakie są przyczyny zatoru w nodze ?
Przyczyny choroby zakrzepowo – zatorowej są zróżnicowane – w dużej mierze zależą od genetycznych predyspozycji do zakrzepicy. Mutacje w obrębie niektórych genów np. czynnik V Leiden , genu protrombiny są charakterystyczne u osób z zakrzepicą żył głębokich. Czynniki zwiększające ryzyko zaburzeń to palenie papierosów, przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej doustnej, otyłość czy siedzący tryb życia.
>
Zator w nodze objawy – jakie są skutki braku leczenia ?
Zator w nodze objawy nie zawsze jednoznacznie wskazują na chorobę, dlatego wiele osób nie wie o dolegliwości, zanim nie dojdzie do rozwoju choroby. Najgroźniejszym powikłaniem jest zatorowość płucna zagrażająca życiu. Nieleczone zapalenie żył głębokich prowadzi także do żylaków czy owrzodzeń kończyny, charakterystycznych przy przewlekłych chorobach układu krążenia. Wystarczy jednak odpowiednia diagnostyka i leczenie, by uniknąć powikłań.
Zator w nodze objawy – jakie badania mogą być przydatne w diagnostyce zakrzepicy ?
Diagnostyka zakrzepicy najczęściej obejmuje badanie USG Doppler, podczas którego lekarz może ocenić przepływa żylny oraz ogólny stan naczyń krwionośnych. Wówczas można wykryć zakrzepicę czy zapalenie żył. W diagnostyce choroby warto zdecydować się na wykonanie badań genetycznych, które są w stanie wykryć mutacje charakterystyczne dla choroby zakrzepowo – zatorowej.