Zapalenie żył powierzchownych – przyczyny, objawy, leczenie
Zapalenie żył powierzchownych (SVT) to stan zapalny, który pojawia się w żyłach znajdujących się pod skórą. Choroba ta może pojawić się zarówno w kończynach górnych, jak i dolnych. Jednak najczęściej pojawia się w obrębie żylaków. Jak się objawia SVT? Jak się je leczy? Wyjaśniamy!
Spis treści:
- Zapalenie żył powierzchownych – przyczyny
- Zapalenie żył powierzchownych – objawy
- Zapalenie żył powierzchownych – leczenie
Spis treści
Zapalenie żył powierzchownych – przyczyny
Zapalenie żył powierzchownych najczęściej jest konsekwencją zapalenia żylaków. Schorzenie to może powstać samoistnie, ale do jego powstania przyczynić się mogą się pewne czynniki np.:
- Długa podróż w pozycji siedzącej
- Wysoka temperatura
- Ciąża
- Ukąszenie przez owada
- Stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych
- Otyłość
- Zaawansowany wiek
Przyczyną zapalenia żył powierzchownych może być również wprowadzenie i długotrwałe utrzymywanie w żyle cewnika naczyniowego np. wenflonu.
Zapalenie żył powierzchownych – objawy
Zapalenie żył powierzchownych objawia się poprzez:
- Obrzęk kończyny
- Zaczerwienienie skóry
- Wyczuwanie guzkowatego zgrubienia podczas badania palpacyjnego
- Niemożność pobrania krwi w przypadku zapalenia żył powierzchownych wywołanego cewnikiem naczyniowym
Objawy kliniczne w wielu przypadkach są wystarczające do zdiagnozowania zapalenia żył powierzchownych. U większości pacjentów wykonywane jest jednak badanie ultrasonograficzne (USG) w celu zlokalizowania skrzepliny i określenia jej odległość od układu żył głębokich.
Jeśli zapalenie żył powierzchownych będzie nawracać, to konieczne będzie wykonanie szerszej diagnostyki. Nie powinno się tego lekceważyć, ponieważ w ten sposób objawiać się może niebezpieczna choroba nowotworowa.
Zapalenie żył powierzchownych – leczenie
Zapalenie żył powierzchownych najczęściej jest chorobą o łagodnym przebiegu. W niektórych przypadkach choroba ta ustępuje samoistnie. Leczenie jednak jest wskazane, ponieważ u 4% chorych schorzenie powoduje zatorowość płucną. Zapalenie żył powierzchownych może także prowadzić do zakrzepicy żył głębokich.
Sposób leczenia zapalenia żył powierzchownych dobierany jest indywidualnie do konkretnego przypadku. Większości pacjentów zaleca się noszenie elastycznych pończoch uciskowych przez około 2 tygodnie. Wprowadza się również leczenie farmakologiczne. Lekarze najczęściej przepisują pacjentom niesterodiowe leki przeciwzapalne, leki z grupy antagonistów witaminy K, fondaparynuks lub heparynę.
Jeśli zapalenie żył powierzchownych spowodowane jest cewnikiem, to zaprzestaje się podawania przez niego leków, usuwa się go z żyły oraz podaje odpowiednie leki.
Bibliografia:
- Frołow, L. Masłowski „Zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych” w: Interna Szczeklika 2017, wyd. Medycyna Praktyczna, Kraków 2017.
- Neubauer-Geryk J., Bieniaszewski L. Zakrzepica żył powierzchownych.” Forum Medycyny Rodzinnej. Vol. 12. No. 3. 2018.