Napisz do nas:   biuro@testdna.pl

  665 761 161

Kto jest narażony na zakrzepicę?

Zakrzepica to niebezpieczna choroba, która w wielu przypadkach nie daje żadnych charakterystycznych objawów. Zachorować może każdy, ale w niektórych przypadkach możemy być na nią szczególnie narażeni. W takich sytuacjach należy zatroszczyć się o odpowiednią profilaktykę, dlatego warto dowiedzieć się, kto jest narażony na zakrzepicę.

Spis treści:

  1. Narażenie na zakrzepicę a trombofilia wrodzona
  2. Narażenie na zakrzepicę a stosowanie antykoncepcji hormonalnej
  3. Kto jest narażony na zakrzepicę po szczepieniu?
  4. Jak objawia się zakrzepica?

Narażenie na zakrzepicę a trombofilia wrodzona

Najbardziej narażone na zakrzepicę są osoby z trombofilią wrodzoną. Jest to genetyczna skłonność do powstawania zakrzepów. Przyczyną trombofilii wrodzonych najczęściej jest mutacja genu czynnika V krzepnięcia (czynnika V Leiden) oraz mutacja genu protrombiny 20210A. Trombofilia wrodzona może przyczyniać się nie tylko do powstania zakrzepicy, ale także do zawału serca oraz poronienia.

Narażenie na zakrzepicę a stosowanie antykoncepcji hormonalnej

Zakrzepica jest jednym z najczęściej występujących skutków ubocznych, które może wywołać antykoncepcja hormonalna. Powstawaniu zakrzepów sprzyjać może stosowanie:

  • dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych
  • krążka dopochwowego
  • plastrów antykoncepcyjnych

Do incydentu zakrzepowego dochodzi najczęściej w ciągu pierwszych 3 miesięcy stosowania antykoncepcji hormonalnej. Nie oznacza to jednak, że po tym czasie nie jesteśmy już narażeni na zakrzepicę. Jej objawy mogą pojawić się w dowolnym momencie.

Przed rozpoczęciem stosowania antykoncepcji hormonalnej warto wykonać kilka badań. Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić, czy nie jesteśmy obciążeni tromfobilią wrodzoną. Warto wykonać także badanie poziomu d-dimerów oraz morfologię z uwzględnieniem trombocytów (płytek krwi).

Kto jest narażony na zakrzepicę po szczepieniu?

Często możemy usłyszeć, że po szczepieniu jesteśmy narażeni na zakrzepicę. Nie jest to do końca prawda. Ryzyko pojawienia się zakrzepów po przyjęciu szczepionki jest minimalne. Statystycznie występują one u 2-5 na milion osób.

Ryzyko pojawienia się zakrzepów nagle nie wzrasta po przyjęciu szczepionki. Czynniki, które sprzyjają zakrzepicy, są więc tak samo niebezpieczne przed szczepieniem i po nim. Jeśli więc dalej obawiamy się zakrzepicy po szczepieniu, to powinniśmy porozmawiać z lekarzem. Oceni on czy szczepionka jest dla nas bezpieczna.

Jak objawia się zakrzepica?

Jeśli jesteśmy narażeni na zakrzepicę, to musimy wiedzieć, jak może się ona objawiać. Dzięki temu będziemy mogli szybko zareagować i uniknąć powikłań. Powinniśmy więc zwrócić uwagę na następujące objawy:

  • Obrzęk, ból i zaczerwienienie kończyn
  • Ból w klatce piersiowej
  • Duszności
  • Osłabienie