Napisz do nas:   biuro@testdna.pl

  665 761 161

Antykoncepcja hormonalna a zakrzepica

Antykoncepcja hormonalna jest najpopularniejszym środkiem zapobiegania ciąży, mimo to wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z powikłań po jej zastosowaniu. Panie, które łykają hormony powinny uważać na zakrzepicę, zwłaszcza jeśli mają trombofilię wrodzoną. Dlatego zanim pacjentka sięgnie po pierwszą tabletkę, dobrze aby najpierw wyeliminowała u siebie czynnik genetyczny, wykonując badania DNA.

.

Dlaczego antykoncepcja hormonalna zwiększa ryzyko zakrzepicy?

Te preparaty, które w swoim składzie posiadają estrogen pobudzają układ krzepnięcia krwi u kobiety,  zwiększając tym samym ryzyko rozwoju zakrzepicy żylnej. Według statystyk ryzyko zachorowania na zakrzepicę przez pacjentki stosujące antykoncepcję hormonalną jest od 2 do 6 razy wyższe niż u kobiet, które nie korzystają z tej metody zapobiegania ciąży. Jest ono najwyższe zwłaszcza w pierwszych trzech miesiącach łykania pigułek.

Warto wiedzieć, że zażywanie hormonów podnosi stężenie fibrynogenu we krwi nawet o 10 – 20 %. A fibrynogen to białko uczestniczące w procesie powstania skrzeplin. Z czasem u wielu kobiet stosujących antykoncepcję pojawiają się dolegliwości charakterystyczne właśnie dla zakrzepicy. Dlatego też panie, które znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka zapadnięcia na tę chorobę, np. ze względu na otyłość, palenie tytoniu, czy obciążenie genetyczne powinny przyjmować pigułki o jak najniższej zawartości estrogenu. Bywa, że w takich przypadkach lekarze odradzają swoim pacjentkom stosowania tej metody antykoncepcyjnej.
>

badanie na zakrzepicę

.

Antykoncepcja hormonalna a trombofilia wrodzona

Zakrzepica jest najgroźniejsza wtedy, gdy towarzyszy jej więcej niż jeden czynnik ryzyka, a więc np. stosowanie antykoncepcji i obecność trombofilii wrodzonej. Ze statystyk wynika, że nosicielstwo mutacji V Leiden (zmutowany gen V czynnika krzepnięcia) przy jednoczesnym zażywaniu pigułek antykoncepcyjnych zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia zakrzepicy nawet kilkadziesiąt razy: ok. 25-30 – krotnie. Trombofilia wrodzona, a więc genetycznie uwarunkowana podatność organizmu do zakrzepicy jest stanem, który mogą wywołać również inne mutacje genetyczne, w tym mutacja genu protrombiny, wariant genu MTHFR, PAI-1, V R2. Są to zmiany  możliwe do zidentyfikowania przy pomocy prostych testów DNA, do których próbkę stanowi najczęściej wymaz z policzka Warto je wykonać przed rozpoczęciem przyjmowania hormonów, aby nie podwyższyć u siebie ryzyka zakrzepicy.

.

Zakrzepica – kiedy mamy z nią do czynienia?

Istotą choroby zakrzepowej jest zamknięcie naczynia krwionośnego przez utworzony w jego świetle zakrzep. Doprowadza on do zablokowanie odpływu krwi z zatkanego miejsca. Jeśli taki skrzep, po oderwaniu się od ściany naczynia dostanie się do krążenia płucnego, może tam spowodować zagrażający życiu zator płucny. Zakrzep powstaje najczęściej w nodze. Przy zakrzepicy może pojawić się obrzęk kończyny, ból przy ucisku i ucieplenie skóry nogi.

.

Zanim zaczniesz brać antykoncepcję, upewnij się czy nie masz przeciwwskazań

Przed rozpoczęciem przyjmowania doustnej antykoncepcji hormonalnej warto porozmawiać z lekarzem na temat możliwych skutków ubocznych. Bo każdy lek, również antykoncepcja hormonalna nie pozostaje bez wpływu na organizm kobiety. Obowiązkiem ginekologa przepisującego takie tabletki jest poinformowanie pacjentki o możliwości wystąpienia zakrzepicy podczas ich stosowania, być może zaproponowanie dodatkowych badań, np. w kierunku trombofilii wrodzonej. W przypadku, gdy badanie wykaże obecność mutacji genetycznej lekarz może wskazać kobiecie, inne, bezpieczniejsze dla niej metody antykoncepcji.