Napisz do nas:   biuro@testdna.pl

  665 761 161

Zakrzepica po szczepieniu – czy jest się czego bać?

Wiele osób obawia się zakrzepicy po szczepieniu przeciwko COVID-19. Niektórzy z nich nawet rezygnują z przyjęcia szczepionki i narażają się na działanie wirusa. Czy zakrzepica naprawdę może pojawić się po szczepieniu? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Spis treści:

  1. Zakrzepica po szczepieniu – objawy
  2. Zakrzepica po szczepieniu AstraZeneca
  3. Zakrzepica po szczepieniu – leczenie

Zakrzepica po szczepieniu – objawy

Zakrzepica to choroba, która powoduje powstawanie zakrzepów wewnątrz żył głębokich, przez co krew nie może swobodnie przepływać. Bardzo często jest ona diagnozowana zbyt późno, ponieważ w większości przypadków rozwija się bezobjawowo. U niektórych pacjentów pojawiają się mało charakterystyczne objawy takie jak:

Ból nóg
• Zaczerwienienie i obrzęk nóg
• Uczucie rozpierania i ciepła w nodze

Zakrzepica po szczepieniu AstraZeneca

Informacje o wystąpieniu zakrzepicy po szczepieniu pojawiały się szczególnie w przypadku szczepionki stworzonej przez firmę AstraZeneca. Jednak według Naczelnej Izby Lekarskiej ryzyko powstania zakrzepów po przyjęciu preparatu jest bardzo niewielkie. Większe ryzyko zakrzepicy istnieje przy zarażeniu się wirusem SARS-CoV-2. Szczepionkę innej firmy powinny jednak wybrać osoby, które zmagały się z małopłytkowością indukowaną heparyną (HIT) lub zakrzepicą zatok żylnych mózgu.

Statystyki pokazują, że ryzyko powikłań rzeczywiście jest niewielkie. Incydenty zakrzepowe po przyjęciu szczepionki na COVID-19 firmy AstraZeneca występują w przedziale od 1 do 10 przypadków na 1 milion osób zaszczepionych. Powikłanie to najczęściej występuje u kobiet, które nie ukończyły 55 roku życia.

Wiele osób zastanawia się również, po jakim czasie może wystąpić zakrzepica po szczepieniu. Jak się okazuje, jej objawy pojawić się mogą po upływie od 4 do 20 dni od podania preparatu. Dotyczy to pojedynczych przypadków, ale Naczelna Izba Lekarska zaleca obserwowanie swojego stanu zdrowia po przyjęciu szczepionki przynajmniej przez 20 dni.

Zakrzepica po szczepieniu – leczenie

Zakrzepicę leczy się farmakologicznie za pomocą podawania leków przeciwzakrzepowych. Najczęściej stosowana jest heparyna, leki rozrzedzające krew oraz leki wzmacniające ściany naczyń krwionośnych. Pacjentom zalecane jest również leżenie z uniesioną nogą oraz noszenie pończoch uciskowych. W pojedynczych przypadkach konieczna może być interwencja chirurgiczna.

Leczenie zakrzepicy w większości przypadków jest skuteczne. Zdarzają się jednak pacjenci, u których zakrzepica nawraca, ponieważ jest spowodowana czynnikami genetycznymi. Taką skłonność do powstawania zakrzepów nazywa się trombofilią wrodzoną.