Napisz do nas:   biuro@testdna.pl

  665 761 161

Trombofilia wrodzona – objawy, rozpoznanie i koszt diagnostyki

Trombofilia wrodzona jest stanem, który zwiększa ryzyko powstawania zakrzepów krwi i może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych. Osoby z trombofilią wrodzoną często nie zdają sobie sprawy ze swojego stanu, dopóki nie wystąpią poważne objawy. Zrozumienie tej choroby, jej zdiagnozowanie oraz świadomość kosztów związanych z badaniem są kluczowe dla zapobiegania i zarządzania potencjalnym ryzykiem. W tym artykule przedstawiamy ważne informacje o trombofilii wrodzonej, wskazówki dotyczące postępowania po diagnozie, koszty badania na trombofilię oraz objawy, które mogą wskazywać na obecność choroby.

Trombofilia wrodzona – na co uważać w przypadku wykrycia trombofilii wrodzonej ?
Trombofilia wrodzona – koszty związane z badaniem w kierunku trombofilii wrodzonej
Trombofilia wrodzona – badania które warto zrobić aby wykluczyć trombofilie ?
Trombofilia wrodzona – objawy którego mogą sugerować obecność choroby

Trombofilia wrodzona – na co uważać w przypadku wykrycia trombofilii wrodzonej?

Trombofilia wrodzona wymaga świadomego podejścia i regularnej kontroli medycznej. Osoby z trombofilią powinny uważać na długotrwałe unieruchomienie, na przykład podczas długich lotów lub po operacjach. Ważne jest także utrzymanie zdrowego trybu życia, unikanie palenia tytoniu, utrzymywanie odpowiedniej masy ciała i stosowanie diety bogatej w warzywa oraz owoce.

Trombofilia wrodzona – koszty związane z badaniem w kierunku trombofilii wrodzonej

Koszt badania w kierunku trombofilii wrodzonej może się różnić w zależności od laboratorium i zakresu przeprowadzonych testów. Cena badania na trombofilię może wahać się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Warto zaznaczyć, że niektóre testy mogą być refundowane przez NFZ w ramach diagnostyki przedoperacyjnej lub w przypadku konkretnych wskazań medycznych.

Trombofilia wrodzona – badania które warto zrobić aby wykluczyć trombofilie ?

Do badań, które warto przeprowadzić w celu wykluczenia trombofilii wrodzonej, należą testy genetyczne, które mogą wykryć mutacje zwiększające ryzyko zakrzepicy. Należą do nich między innymi badania genetyczne mutacji czynnika V Leiden czy mutacji genu protrombiny. Ponadto, zalecane są badania poziomu białek krwi, takich jak antytrombina, białko C i białko S.

Trombofilia wrodzona – objawy którego mogą sugerować obecność choroby

Objawy mogące sugerować obecność trombofilii wrodzonej to przede wszystkim nawracające epizody zakrzepicy, zwłaszcza u osób młodych i bez wyraźnych czynników ryzyka. Inne symptomy to zakrzepica żył głębokich, niewyjaśnione poronienia, a także rodzinna historia zakrzepicy.