Najczęściej zadawane pytania
Spis treści
Odczuwam ból nóg od kolan w dół, czy to zakrzepica?
Ból może być spowodowany nadmiernym wysiłkiem, przeciążeniem, różnymi zwyrodnieniami np. kręgosłupa, kontuzją. Zakrzepica w 50% przypadków nie daje objawów. Jednak kiedy powstał zakrzep pacjenci najczęściej odczuwają właśnie ból kończyny poniżej kolana. Innymi objawami sugerującymi jego obecność jest ucieplenie kończyny, obrzęk i jej tkliwość oraz uczucie rozpierania. Występujący dyskomfort powinien skłonić do konsultacji lekarskiej.
Jestem w ciąży i mam zakrzepicę. Co powinnam robić?
Kobiety w ciąży, u których została zdiagnozowana zakrzepica powinny być pod stałą opieką lekarską. Leczenie najczęściej polega na podawaniu heparyny drobnocząsteczkowej, która jest bezpieczna dla dziecka.
Warto rozważyć także badanie w kierunku trombofilii wrodzonej, która przyczynia się do powstania zakrzepów oraz może wywoływać powikłania ciążowe, m.in. poronienie. Taka informacja jest cenna dla lekarza prowadzącego, ponieważ może dostosować dla ciężarnej odpowiednie leczenie.
Moja mama miała zakrzepicę. Czy ja też mogę ją kiedyś mieć?
Zakrzepica może być spowodowana czynnikiem nabytym np. stosowaniem hormonalnej terapii zastępczej, siedzącym trybem życia. Niektórzy z nas mają także genetycznie uwarunkowane predyspozycje do powstawania zakrzepów. Jeśli u Pani mamy jest obecny taki czynnik np. mutacja genu protrombiny, czynnika V Leiden, PAI-I, V R2, MTHFR istnieje prawdopodobieństwo, że także i Pani go ma, a co za tym idzie jest Pani w grupie osób, których organizm ma tendencję do tworzenia zakrzepów. Wykonując badanie w kierunku trombofilii wrodzonej zyska Pani informację, czy ma genetycznie uwarunkowane predyspozycje do zakrzepicy.
Mam mutację MTHFR. Słyszałam, że może ona powodować poronienia. Czy to prawda?
Mutacja w tym genie jest dość powszechna. Szacuje się, że występuję u 50% Polek. U kobiet, które mają mutacje w genie MTHFR obserwuje się częstsze występowanie poronień niż u pozostałych. Ważną informacją dla nosicielek tej mutacji jest fakt, że mają one zaburzone przekształcanie kwasu foliowego do formy aktywnej. Oznacza to, że mimo jego suplementacji nadal mogą występować jego niedobory. Dlatego Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca kobietom z mutacją C677T genu MTHFR, które są w ciąży lub starają się o dziecko, przyjmowanie metafoliny, która jest bardzo dobrze przyswajana przez organizm.
Dwa lata temu miałam epizod zakrzepowy, czy może on znowu u mnie wystąpić?
Osoby, u których wystąpił epizod zakrzepowy są bardziej narażone na jego ponowne pojawienie się. Dlatego powinny być one pod stałą opieka lekarską.
Jakie są najczęstsze objawy zakrzepicy?
Zakrzepica w większości przypadków nie daje żadnych charakterystycznych objawów, dlatego bardzo często leczenie jest zbyt późno wdrażane. Na powstanie zakrzepu może wskazywać ból nóg od kolan w dół, obrzęk i ucieplenie kończyny, uczucie rozpierania w nodze.
Jak się leczy zakrzepicę?
W leczeniu zakrzepicy najczęściej stosuje się heparynę drobnocząsteczkową (bezpieczna dla kobiet w ciąży) i heparynę niefrakcjonowaną. Stosowane są także doustne leki przeciwkrzepliwe takie jak warfaryna i acenokumarol. W ciężkich przypadkach zakrzep usuwany jest chirurgicznie.
Nie mam żadnych objawów, ale boję się, że będę mieć zakrzepicę, bo prowadzę siedzący tryb życia. Co powinnam robić żeby jej uniknąć?
Aby zmniejszyć ryzyko zakrzepicy należy zwiększyć dawkę ruchu, co wpływa na poprawę krążenia krwi. Zaleca się także unikanie czynników zwiększających ryzyko takich jak: palenie papierosów, stosowaniae antykoncepcji hormonalnej, należy ograniczyć ilość soli w diecie.
Warto rozważyć także badanie w kierunku trombofilii wrodzonej, które stwierdza czy organizm ma genetycznie uwarunkowane predyspozycje do tworzenia zakrzepów.
Czy będę mieć zakrzepicę, jeśli mam stwierdzoną trombofilię wrodzoną?
Trombofilia wrodzona zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia zakrzepicy. Dlatego osoby, które mają ją stwierdzoną ze stwierdzoną powinny unikać dodatkowych czynników ryzyka. Obecność, którejś z mutacji powodujących trombofilię wrodzoną nie daje 100% pewności, że wystąpi zakrzepica.