Badanie INR – co to takiego?
Badanie INR służy do monitorowania czy proces krzepnięcia krwi przebiega prawidłowo. Najczęściej jest ono wykonywane u pacjentów, którzy przyjmują leki przeciwzakrzepowe. Jak się przygotować do badania INR? Ile ono kosztuje? Sprawdź!
Spis treści:
Spis treści
Badanie INR – na czym polega?
Badanie INR służy do sprawdzania, czy w naszym organizmie nie doszło do zaburzeń krzepnięcia krwi. Analizuje się w nim jeden z parametrów procesu krzepnięcia – czas protrombinowy. Badanie INR najczęściej wykonuje się u pacjentów, którzy stosują leki przeciwzakrzepowe z grupy antagonistów witaminy K np. warfarynę. Jest ono także zlecane w procesie diagnostycznym zaburzeń krzepnięcia krwi oraz nieprawidłowej pracy wątroby. Niektórzy pacjenci wykonują je także profilaktycznie przed operacją.
Do badania INR niezbędna jest próbka krwi. Pacjent nie musi się specjalnie przygotowywać do badania. Zaleca się wykonanie badania na czczo, ale nie jest to warunek konieczny. Przed wykonaniem badania pacjent powinien unikać stresu i wysiłku.
Badanie INR –cena
Badanie INR nie jest kosztownym testem. Jego cena to około 10 zł. Może ona nieznacznie wahać się w zależności od placówki, w której wykonywane jest badanie.
Analiza próbki podczas badania INR przebiega dość szybko. Czas oczekiwania na wynik może różnić się w zależności od miejsca, gdzie wykonuje się badanie, ale najczęściej pacjent otrzymuje go maksymalnie następnego dnia.
Badanie INR podwyższone – co zrobić?
Norma w badaniu INR u osób zdrowych to 0,8-1,2. W przypadku innego wyniku pacjent powinien skonsultować się z angiologiem lub hematologiem. Lekarz zleci odpowiednie badania, aby sprawdzić, co wpłynęło na podwyższony wskaźnik badania INR. Może być to spowodowane uszkodzeniem wątroby, niedoborami czynników krzepnięcia oraz innymi nieprawidłowościami.
Z kolei u pacjentów, którzy przyjmują leki zmniejszające krzepliwość, wskaźnik INR powinien wynosić 2-3. Jeśli wskaźnik ten jest wyższy, to konieczna może być zmiana dawki leku. Powinno zostać to skonsultowane z lekarzem prowadzącym.