Napisz do nas:   biuro@testdna.pl

  665 761 161

Badanie genetyczne na zakrzepicę

Jest to jedna z najczęściej występujących chorób układu krwionośnego. Zwana bywa także chorobą zakrzepowo-zatorową, a także zapaleniem zakrzepowym żył głębokich. Nie można jej lekceważyć, zwłaszcza że w początkowym okresie rozwoju może nie dawać żadnych objawów. Jeśli jednak leczenie nie zostanie podjęte w odpowiednim momencie, stanowi poważne zagrożenie zdrowia, a nawet życia. Koniecznym działaniem jest badanie genetyczne na zakrzepicę.

Jak wygląda badanie genetyczne na zakrzepicę ?
Badanie genetyczne na zakrzepicę – jaki jest koszt?
Badanie genetyczne na zakrzepicę – dlaczego warto się zdecydować?
Badanie genetyczne na zakrzepicę – ile się czeka na wyniki badania?

Jak wygląda badanie genetyczne na zakrzepicę ?

Najczęściej występującą genetyczną przyczyną nadkrzepliwości jest mutacja czynnika V Leiden lub mutacja 20210G>A w genie protrombiny. Ustalenie statusu tych mutacji pozwala przewidzieć stopień ryzyka wystąpienia zakrzepicy. Badanie na zakrzepicę polega na określeniu stężenia: antytrombiny, białka C, białka S, aminokwasu homocysteiny, a także badanie wykrywające mutację Leiden i polimorfizm G20210A genu protrombiny.

Badanie genetyczne na zakrzepicę – jaki jest koszt?

Koszt wykonania takiego badania wynosi około 500 zł. Badanie genetyczne na zakrzepicę obejmuje pakiet 6 najważniejszych mutacji odpowiedzialnych za występowanie większości przypadków nadkrzepliwości wrodzonej.

  • mutacje Leiden czynnika V
  • mutacja genu protrombiny
  • mutacje C677T genu MTHFR
  • mutacje A1298C genu MTHFR
  • polimorfizm czynnika V R2
  • polimorfizm 4G/5G w genie PAI-1

Badanie genetyczne na zakrzepicę – dlaczego warto się zdecydować?

W Polsce zakrzepica jest trzecim, największym schorzeniem układu krwionośnego. W Unii Europejskiej zbija więcej osób niż rak piersi i rak prostaty. Badanie genetyczne na zakrzepicę szczególnie polecane jest osobom, u których wystąpił incydent zakrzepowy, przypadki choroby wystąpiły w rodzinie, kobietom planującym antykoncepcję hormonalną, u których wystąpiły przypadki poronień, a także osobom planującym zabiegi chirurgiczne, chorującym na cukrzycę, otyłym i palącym papierosy.

Badanie genetyczne na zakrzepicę – ile się czeka na wyniki badania?

Oczekiwanie na wynik badania nie jest długie i w zależności od miejsca, w którym zostało wykonane wynosi od 7 do 10 dni.